საქართველო - მეღვინეობისა და მევენახეობის ქვეყანა
ჯერ კიდევ დიდი ხნის წინ ამტკიცებდნენ, რომ მსოფლიოში პირველი “ღვინის კულტურები” ნეოლითის პერიოდში (8500-4000 წელი ჩვენს წელთაღრიცხვამდე) ამიერკავკასიის მთიან რეგიონებში – თანამედროვე საქართველოში, სომხეთსა და აზერბაიჯანში აღმოცენდა. ვაზის ველური ევრაზიული ქვესახეობები (Vitis vinifera sylvestris) დღესაც იზრდება აღნიშნული რეგიონის მაღალმთიან ადგილებში, რომლებიც გამოირჩევა კარგად გამომშრალი კირქვიანი, რკინით მდიდარი წითელმიწა ნიადაგითა და საშუალო ნალექებით. აღნიშნულ მაღალმთიან რეგიონებში მართლაც დადგინდა Vitis vinifera-ს მნიშვნელოვანი გენეტიკური ცვალებადობა, რაც მიანიშნებს მცენარეების აღმოცენების “მსოფლიო ცენტრზე” და სადაც, ყველაზე უფრო სავარაუდოა, რომ აღნიშნული მცენარის მოშინაურება დაიწყო.
ამიერკავკასიაში ნეოლითის ხანის საზოგადოებები ჩვენს წელთაღრიცხვამდე, სულ ცოტა, 6000 წლის წინ ყალიბდებოდა და კაცობრიობის ისტორიაში პირველად სწორედ ამ დროს გაჩნდა მსხვილ მასშტაბებში ვაზის გაკულტურებისა და მეღვინეობის განვითარების ძირითადი წინაპირობები (მაგალითად, თიხის ნაკეთობები). აქ ჩასახულმა მევენახეობამ გავრცელება დაიწყო ახლო აღმოსავლეთის სხვა რეგიონებში და დროთა განმავლობაში, ევროპასა და ამერიკაში. ამის დამადასტურებელია სიტყვა “ღვინის” პროტო-ინდო-ევროპული ძირი, რომლისგანაც მომდინარეობს აღნიშნული სიტყვის თანამედროვე ვარიანტი ინდო-ევროპულ, სემიტურ და სლავურ ენებში, რაც მის კავკასიურ წარმოშობაზე მოწმობს.
ჯერ კიდევ დიდი ხნის წინ ამტკიცებდნენ, რომ მსოფლიოში ყველაზე პირველი “ღვინის კულტურები” ნეოლითის პერიოდში (8500-4000 წელი ჩვენს წელთაღრიცხვამდე) ამიერკავკასიის მთიან რეგიონებში – თანამედროვე საქართველოში, სომხეთსა და აზერბაიჯანში აღმოცენდნენ. ვაზის კულტურების არსებობის შესახებ ნეოლითის პერიოდში, როცა მეღვინეობას სოციალურ და ეკონომიკურ ცხოვრებაში დომინანტური მნიშვნელობა ჰქონდა, ადრეული მტკიცებულებები მოიპოვება საქართველოში. თბილისის სამხრეთით, შულავერის სამარხში, ნაპოვნია ყურძნის წიპწები, რომელიც ჩვენს წელთაღრიცხვამდე VI ათასწლეულის დასაწყისით თარიღდება და რომელიც აქ უძველესი “მოშინაურებული” ვაზის (Vitis vinifera vinifera) მოყვანის მოწმობად შეიძლება ჩაითვალოს. ველურ სახეობებთან შედარებით ადამიანის მიერ მოშენებული ვაზის უპირატესობა მისი თვითდამტვერვაა, რაც სელექციონერების გარდა, თესლის უმცირესი რაოდენობიდან უფრო უხვი და პროგნოზირებადი მოსავლისა და უფრო წვნიანი და გემრიელი ნაყოფის მიღების შესაძლებლობას იძლევა. უძველესი ნეოლითის ხანის მებაღემ გამოიგონა, აგრეთვე, ვაზის “კლონირების” შესაძლებლობა ფესვების გადარგვისა და ვაზის რქის დამყნობით.
ნეოლითის ხანაში მეთუნეობის გაჩენა ღვინის წარმოებისა და შენახვის მთავარ ფაქტორად იქცა. საქართველოში – შულავერსა და ხრამის დიდი გორას გათხრებში, რომელიც ჩვენს ერამდე VI ათასწლეულით თარიღდება, ამის დამადასტურებელი უძველესი, შედარებით ფასეული მტკიცებულებები, იქნა მოპოვებული. ნაგებობის შიგნით ნაპოვნია დოქები, ფსკერზე მოწითალო ნალექით (ღვინის ნალექი?), რომლებიც გარედან მორთულია ყურძნის მტევნებითა და ვაზის ქვეშ მდგარი მხიარულად ხელებაწეული ჯოხისებრი ფიგურებით.
შედარებით გვიანდელ პერიოდში საქართველოს ცხოვრებაში მევენახეობის მნიშვნელობა უფრო მატულობს და ახალ კულტურულ ასახვას ჰპოვებს. ამის მაგალითია ნაპოვნი შთამბეჭდავი და უნიკალური არტეფაქტები, რომელიც დამახასიათებელია ჩვენს ერამდე II ათასწლეულის დასაწყისით დათარიღებული ეგრეთ წოდებული “თრიალეთის კულტურისათვის”. თვითონ თრიალეთში (თანამედროვე თბილისის დასავლეთით) არსებულ დიდი ზომის სამარხებში (ყორღანებში), ასევე გათხრების სხვა ადგილებშიც, რომლებიც აღნიშნულ პერიოდს მიეკუთვნება, აღმოჩენილია გასაოცარი, მდიდრულად მოხატული ოქროს და ვერცხლის თასები, ხშირად გამოსახული ღვინის სმის რიტუალებით და სცენებით. ყურძნის მტევნის მარცვლები ხშირად იფარებოდა ვერცხლით და ამით ხაზს უსვამდნენ მცენარის იდუმალ ფორმასა და ხაზებს. მცენარე, რომელიც მისი 4000 წლიანი ასაკის მიუხედავად პირველყოფილი ფორმით არის შემონახული, გამოფენილია საქართველოს სახელმწიფო მუზეუმის “ოქროს ფონდში” რამდენიმე თრიალეთურ თასთან ერთად.
დღეს საქართველოს ზოგიერთ რეგიონში, განსაკუთრებით კახეთსა და მდინარე რიონის მიმდებარე რეგიონებში, ღვინოს აყენებენ ჯერაც ტრადიციული დუღილის ხერხით, ზოგჯერ რამდენიმე წლის განმავლობაში მიწაში ყელამდე ჩაფლულ დიდ დოქებში (ქვევრებში), ან ხელოვნურად შექმნილ ბორცვებში, რომელიც მიწაში ჩაფლულ მრავალ ქვევრს წარმოადგენს (მარანი). თუმცა, აღნიშნული ტრადიციის ყველაზე ადრეული მოწმობები შეიძლება მიეკუთვნოს რკინის ხანას ჩვენს ერამდე: ნაპოვნია რომისა და ბიზანტიის პერიოდების მარნების დიდი რაოდენობა. ღვინის წარმოება გრძელდებოდა ქვეყნის მიერ ქრისტიანობის მიღების შემდეგაც და შუასაუკუნეების პერიოდშიც, რაც გარკვეულწილად გამოწვეული იყო ღვინის ჩართვით ზიარების წესში. დღეს  საქართველოში ჩამოსულ სტუმრებს შეუძლიათ დარწმუნდნენ, რომ ღვინო აქ ყოველდღიური ცხოვრების განუყოფელი ნაწილია: ღვინოს სვამენ სუფრაზე, რომელსაც როგორც წესი, მასპინძელი უძღვება და თამადის (tamada) როლს ასრულებს.
ვაზის მოშენების დიდი ხნის ტრადიციებმა ხელი შეუწყვეს შავი და თეთრი ყურძნის მრავალფეროვანი ჯიშების წარმოქმნას ისეთი ეგზოტიკური დასახელებებით, როგორიცაა საფერავი და რქაწითელი, რომელთა წარმოშობა შეიძლება ნეოლითის პერიოდს მივაკუთვნოთ. პროფესორმა რევაზ რამიშვილმა, საქართველოს სასოფლო-სამეურნეო ინსტიტუტთან არსებული მევენახეობის ინსტიტუტის დირექტორმა, შულავერში ნაპოვნი ყურძნის კურკების ინდენტიფიცირება მოახდინა. ევრაზიული ვაზის ბოტანიკური შესწავლის სფეროში იგი და მამამისი პიონერები არიან. ველურსა და კულტურული ყურძნის ჯიშებს შორის არსებული შუალედური ჯიშები, რომელიც პირველად უფროსი რამიშვილის მიერ იქნა იდენტიფიცირებული და სახელი მის საპატივსაცემოდ დაერქვა, ადასტურებს საქართველოს მნიშვნელოვან როლს აღნიშნულ მცენარის მოყვანაში.
დღეისათვის საქართველოში გაშენებული ყურძნის ევრაზიული ჯიშების დნმ-ის ანალიზის დროს დადგენილ იქნა, რომ ზოგიერთი ქართული ჯიში, მაგალითად (“მაღლარი თვრინა” და “ოჩხამური საფერე”) ახლოს დგას ზოგიერთ დასავლეთ ევროპულ ჯიშებთან, პინო ნოარის, სირასა და ნებიოლოს (Pinor Noir, Syrah და Nebbiolo) ჩათვლით. აღნიშნული დასკვნები საშუალებას გვაძლევს ვივარაუდოთ, რომ მცენარე ყველაზე პირველად გაშენებულ იქნა ახლო აღმოსავლეთის მთიან რაიონებში (აღმოსავლეთ ტაურუსი, ჩრდილო-დასავლეთ ზაგროსი და კავკასიის მთები), აღნიშნული შეიძლება გავრცელდეს საქართველოზეც. საჭიროა კვლევების გაგრძელება, კერძოდ კი ვაზის თანამედროვე ჯიშებთან სხვა რეგიონების იმ ჯიშების შედარება, რომელთა ნიმუშები ჯერ კიდევ არ არის გამოკვლეული (განსაკუთრებით აზერბაიჯანის და ირანის ჩრდილო-დასავლეთის რეგიონების).
საქართველოში ბოლო ჩასვლისას 2008 წლის სექტემბერ-ოქტომბერში, საქართველოს ეროვნული მუზეუმის გენერალური დირექტორის დავით ლორთქიფანიძის და სიძველეთა განყოფილების პროტექციის წყალობით, ვერცხლით დაფარული თრიალეთური ყურძნის მტევნების მნიშვნელოვანი დამატებითი ნიმუშების შეგროვება შევძელი. ახლა ჩვენ საკმაოდ კარგი საშუალება გვაქვს შულავერის თესლთან ერთად მათი დნმ-ის საბოლოო შესწავლის ჩასატარებლად, რადგან უმჯობესდება ექსტრაჰირებისა და ანალიზის მეთოდები.
ასევე შერჩეული და გამოკვლეულ იქნა ადრეული ნეოლითის პერიოდის თიხის ნაკეთობათა ნიმუშები, ნაპოვნი დღეისათვის გადაჭრილში ჩვენს ერამდე 6000-700 წლებით დათარიღებულ მიმდინარე გათხრებში. რადგან ისინი არ დაუმუშავებიათ კონცენტრირებული მარილმჟავათი, საჭიროა წარმოვადგინოთ ქიმიური ანალიზის უფრო სრული შედეგები, ვიდრე ეს გავაკეთეთ შულავერიდან და ხრამის დიდი გორიდან უკვე ტესტირებული ნიმუშებთან მიმართებაში. Gგამოკვლევების წინასწარი შედეგები უკვე მიანიშნებენ შუა აღმოსავლეთში ნაპოვნი ნეოლითური დოქების შიგნით ღვინის მჟავა-ტარტარის – ყურძნისა და ღვინის ბიომარკერის არსებობაზე. თუ ეს დადასტურდება მოწინავე ქიმიური ტექნოლოგიების გამოყენებით ჩატარებული გამოკვლევებით, (კერძოდ თხევადი ქრომატოგრაფიით და ტანდემური მას-სპექტრომეტრიით), ეს დაადასტურებს, რომ საქართველოს გავლენა კაცობრიობის ცივილიზაციაზე ძალზე მნიშვნელოვანი და მასშტაბური იყო, ასე რომ მას (საქართველოს) თავისუფლად შეიძლება “მეღვინეობის აკვანი” ეწოდოს.

It has long been claimed that the earliest ‘wine culture’ in the world emerged in the mountainous regions of Transcaucasia – modern Georgia, Armenia and Azerbaijan – during the Neolithic period (8500-4000 BC). The wild Eurasian grape subspecies (Vitis vinifera sylvestris) still thrives at higher elevations in this region. Vitis vinifera sylvestris are still growing in high mountainous areas of the region that are distinguished by well-dried limestone, iron rich red soil and medium sediments. In the above mentioned mountain regions, the Vitis vinifera has a significant genetic variation, which indicates the emergence of plants at the "world center" and where it is most likely that the plant domestication began.
Neolithic communities had been established in Transcaucasia at least by 6000 BC and also by that time, for the first time in human history, the essential preconditions for domestication of the grapevine and development of wine-making (e.g. pottery-making) had emerged. The Viticulture that had been conceived in Transcaucasia, started to spread out to other parts of the Near East and eventually to Europe and the New World. This contention is supported by the proto-Indo-European root meaning ‘wine’, from which the modern Indo-European, Semitic and Slavic words are all derived, and which is believed to have had its origin in the Caucasus.
It has long been claimed that the earliest ‘wine culture’ in the world emerged in the mountainous regions of Transcaucasia – modern Georgia, Armenia and Azerbaijan – during the Neolithic period (8500-4000 BC). The earliest Neolithic evidence for the beginning of a true wine culture, in which wine dominated social and economic life, comes from Georgia. In Shulaveri, south of Tbilisi, the oldest domesticated grape pips (Vitis vinifera sativa), dating from the early sixth millennium BC, were found. The domesticated vine’s main advantage over the wild type is that it is self-pollinating, and thus able to produce a large and predictable fruit crop. Besides selecting plants that yielded larger, juicer, and tastier fruit with fewer seeds, the early Neolithic horticulturist also discovered how to ‘clone’ a desirable grape-vine by rooting and grafting branches.
The invention of pottery during the Neolithic period was crucial for processing, serving, and storing wine. Again, sixth-millennium BC sites in Georgia – Shulaveri and Khramis Didi-Gora – have yielded the earliest, most important evidence. Jars with reddish residues on their interiors (wine ‘lees’) were decorated with exterior appliqués that appear to be grape cluster and jubilant stick-figures, with arms raised high, under grape arbors.
The importance of viticulture in Georgian life seems to have intensified in later periods, finding new forms of cultural expression. For example, impressive and unique artifacts characterize the so-called ‘Trialeti culture’ of the early second millennium BC. Large burial mounds (kurgans) at Trialeti itself, west of modern Tbilisi, and other sites of the period have yielded marvelously ornate gold and silver goblets often depicting drinking rituals and scenes. Grapevine cutting were often encased in silver, accentuating the intricate nodal pattern of the plant. The latter specimens, with their nearly 4000-year-old wood still intact, are on display, together with several Trialeti goblets, in the ‘Gold Treasury” hall of the Georgian State Museum.
In some parts of Georgia today, especially in the regions of Kakheti and on the territories adjacent to the river Rioni, wine is still made in the traditional way by being fermented, sometimes for several years, in large jars (Qvevri) buried up to their necks underground or in artificially created hillocks (marani) containing a number if jars (Qvevris). While the earliest instance of this tradition can be traced back to the Iron Age BC, numerous maranis of the Roman and Byzantine periods have also been found. Wine production continued after the country’s conversion to Christianity and throughout medieval times, which was partly assured by the inclusion of wine in the Eucharist. Today, any visitor to Georgia will attest that wine has become an indivisible part of everyday life: it is drunk at the table, which, as a rule is led by a host, assuming the role of toastmaster (tamada).
Long-standing traditions of cultivating the grapevine have contributed to the emergence of versatile modern red and white grapevine varieties, with such exotic names as Saperavi and Rkatsiteli, whose origins can be traced back to the Neolithic period. Professor Revaz Ramishvili, the head of the Institute of the Viticulture and Oenology of the Georgian Agricultural University, identified the grape seeds at Shulaveri. Both he and his father are pioneers in the botanical study of the Eurasian grape. An intermediate type between the wild and domesticated varieties, first identified by and named after the senior Ramishvili, attests to Georgia’s crucial role in domesticating the plant.
The DNA analysis of grapes of Eurasian varieties grown in Georgia has established that some Georgian varieties, such as ‘Maglari Tvrina’ and ‘Otskhanuri Sapere’ are quite close to several Western European varieties, including Pinor Noir, Syrah and Nebbiolo. These conclusions allow us to assume that the plant has been cultivated for the first time in the mountainous regions of the Near East (the eastern Taurus, and the northwestern Zagros and the Caucasus mountains). The above mentioned can be extended to Georgia too. It is necessary to continue research, namely to compare varieties of other regions with modern varieties of vines whose samples have not yet been studied (particularly in the north and west regions of Azerbaijan and Iran).
During the last visit to Georgia in September-October 2008, under the patronage of the Director of the Georgian National Museum - David Lortkipanidze and the Department of Antiquities, I managed to collect important samples of Trialeti grapevine canes covered with silver. Now we have a good possibility to carry out the final DNA study of the latter along with Shulaveri seeds, as methods of extraction and analysis are being improved.
Samples of Early Neolithic pottery have been selected and analyzed from the yields of current archaeological dig sites in Gadachrili Gora dating back to 6000-700 years BC. Because they have not been processed with concentrated hydrochloric acid, it is necessary to introduce more complete results of chemical research than we have done with the samples already tested from Shulaveri and Khramis Didi Gora. The preliminary results of studies already indicate the presence of tartaric acid as a bio-marker for Vitis vinifera wine inside the Neolithic jugs found in the Middle East. If this is substantiated by advanced chemical technologies (namely, liquid chromatography-tandem mass spectrometry), Georgia’s impact on human civilization will have been very significant and far-reaching. Thus, Georgia can freely be called the "cradle of wine".